Реформи валютних систем

Валютні системи

Нинішні фінансові системи складно назвати надійними і стабільними. Після Азіатського механізму, який звалився в 1990-х роках, зазнали краху американські та європейські системи. Однак ціна уповільнення зростання і безробіття дуже часто занадто висока.
 

Тим не менш, ефективність реформ багато в чому залежить від згоди з ключових питань, досягти якого вельми складно. Ухилитися від податків і правил зараз дуже легко - цьому сприяє свобода в пересуванні грошових коштів, на ринку, свобода самих людей. Це могло б стати обмеженням для державних інтервенцій, але тільки за умови прийняття етичних стандартів і правил.

 

Перше, що необхідно вирішити, це питання про ліквідацію наслідків краху системно значущих інститутів. Банкрутство кредиторів може призвести до негативних наслідків, як вважає уряд, тому кожен раз платників податків змушують рятувати кредиторів. Але насправді цей процес тільки розв'язує кредиторам руки - вони можуть ризикувати, знаючи, що їм завжди прийдуть на допомогу.

 

Новий закон, прийнятий у США, змінює існуючу процедуру банкрутства. Тепер компанії-банкрути ділять на частини, продаючи, ліквідуючи або з'єднуючи з іншими. Це більш ефективна процедура, але поки вона не застосовується в інших фінансових центрах, наприклад, Великобританії, позитивного результату не буде.

 

Зрозуміло, що міжнародна валютна система вимагає реформи. Однак для початку варто визначитися, чи є ця сама система? Певних правил і контрольованою міжнародної валюти у сучасних урядів немає. Ідеальною і функціонуючої валютної системи складно домогтися в умовах зростання ринків і капіталу, а також їх капризів і примх. Світова економіка процвітає, але система як і раніше не організована і не впорядкована. Саме відсутність чіткості в системі призводить до фінансових криз.

 

Плаваючі валютні курси можуть стати заміною міжнародним корегувань, проте на ділі більшість країн приходять до висновку про невигідність плаваючих валют. Але що якщо для участі в світовій економіці потрібно буде віддати частину свого економічного суверенітету та скоординувати політику?

 

По-перше, МВФ бере все під власний контроль і зобов'язує сторони слідувати нормам і практикам. Сторони, в свою чергу, повинні дотримуватися рекомендацій МВФ, Великої двадцятки та інших. По-друге, вводяться фінансові штрафи за порушення встановлених правил.

 

Можливо, новий підхід, пов'язаний з коливанням валютних курсів, буде більш ефективним. Щоб скористатися ним, потрібно домовитися про рівноважному обмінному курсі з широким діапазоном, що дозволяє валют здійснювати коливання, а ринкам - застосовувати інструменти дисципліни. І все ж багато країн будуть орієнтовані на інтервенції держави.

 

Іншою проблемою є вибір відповідної резервної валюти. Нею міг би стати долар, однак у всьому світі існують скарги на перевагу США, що підриває конкурентоспроможність міжнародної економіки.

 

Резервної валюти має бути достатньо для потреб фінансового світу, вона повинна бути стабільною і доступною, що підкреслює сенс використання для цих цілей однієї чи декількох національних валют.